Római katólikus templomi esküvő I.rész
Római katolikus templomi esküvő I. rész
Ki ne ismerné a katolikus esküvőkön kötelezően elhangzó, Jézustól származó idézetet: „Most már többé nem két test, hanem csak egy. Amit tehát Isten egybekötött, azt ember ne válassza szét.”
Mielőtt elérzékenyülnénk, nézzünk pár praktikus infót
Az esküvő előtt legalább három hónappal (ha népszerű a hely, előbb ajánlott) be kell jelentkezni a kiválasztott templom plébániáján. Első körben megbeszélésre kerül az időpont, a jegyesoktatás mikéntje, és tisztázódik azon lelkész személye (szabadon választott), aki Isten színe előtt összeköti két ember életét.
Bárhol házasodhatunk, nincs lakhely szerinti korlátozás, de ha (mindkét jegyes) római katolikus, a lakhely szerinti plébánia „elbocsátót” ad ki, melyben engedélyezi a nem lakóhely szerinti házasságkötést. Fontos! Római katolikus házasságkötést csak felszentelt helyen lehet megtartani.
A jegyesoktatás a frigy feltétele – nem kötelező annak a papnak tartania, aki majdan áldását adja a jegyesekre. Az alkalmak számát, hosszát az oktató atya határozza meg, a pár részt vehet rajta együtt illetve külön-külön is.
Amennyiben a mátkapár egyik tagja római katolikus, de a másikuk nem, a katolikus vallásúnak le kell tennie a nagyesküt hogy vallásához hű marad, és a gyerekeit is katolikus hitben fogja nevelni.
Az egyéb hitű mátkának ki kell jelenteni, hogy még nem kötött házasságot, ezt kézjegyével hitelesítenie is kell az úgynevezett szabad állapotot igazoló eskün.
Bár abszurd, de előfordulhat, hogy a pár egyik tagja sem tartozik semmilyen felekezethez vagy megrögzött ateista, mégis ragaszkodnak a templomi esketéshez. Ilyen esetekben nem elég a szabad állapotot bizonyító eskü aláírása: ez esetben az Egyházi Hatóságtól engedély szükséges a házasságkötéshez.
Ha a jegyesek egyike sem római katolikus, át kell esniük a katekumenátuson (felkészülés) is, a legalább egy éves hittanoktatáson, és meg kell keresztelkedniük.
Egyházi esküvőkötésnél szükség lesz:
- személyazonosító igazolványra
- születési anyakönyvi kivonatra
- keresztlevélre (a keresztelői emléklap nem elég, a keresztelési plébániáról kell beszerezni, nem lehet hat hónapnál korábbi!), bérmálási bizonyítványra
- lakcímkártyára
- ha a polgári esküvő előtt kerül sor az egyházi szertartásra, be kell szereznetek a házasságkötési szándék bejelentését igazoló dokumentumot
- ha az általatok választott lelkész másik templomban ad össze benneteket, mint a „sajátja”, a választott templom lelkésze által kiadott esketési engedélyre is szükség lesz
- jegyesek, szülők vallása, neve, lakcíme, telefonszáma
Előkészületek:
- esküvői tanuk kijelölése,
- igehely kiválasztása
- énekek kiválasztása és egyeztetése az egyházfival (kántorral)
- házassági ígéreteitek egyeztetése a lelkésszel
- napi ima, könyörgés, olvasmány kiválasztása
- barátok és családtagok felkérése könyörgések, olvasmányok felolvasására
- programfüzet összeállítása
- a templomba való bevonulás rendjének meghatározása
- a segítők kijelölése az esküvő lebonyolításához
Mielőtt áment mondanánk, folytassuk a száraz tényeket némi oldottabb templomi miheztartás-kisokossal a következő részben.