Gyűrű kérdés...
Jegygyűrű anyacsavarból?
Amikor gyerekek voltunk, a szomszéd néni megmutatta egykori jegygyűrűjét. Elmesélte, olyan szegények voltak, hogy férje a jegygyűrűt anyacsavarból készítette.
Biztosíthatlak, nem akármilyen mátkagyűrű volt! Kati néni az utolsó pillanatig nagy becsben tartotta és kincsként őrizte a szerelmi zálogot.
Hogy lássátok, valóban lehetséges a semmiből is csodát alkotni, hoztam nektek egy 2019-es videót, ahol a művész anyacsavarból jegygyűrűt készít. Valami egészen elképesztő…
Karikagyűrű, jegygyűrű, kísérőgyűrű, mátkagyűrű…
A maguk körbezárt folytonosságával a végtelent szimbolizálják – az el nem múló szerelmet. És szimbolizálják a zálogot,
azt hogy a menyasszony a jegyességgel leendő férjének mondhatni tulajdonává vált. Nem véletlen,
hogy anno a feleség mindig felvette férje nevét a -né utótaggal jelezve, „hol a helye”. Tudom-tudom, kissé kiábrándító, de mit lehet tenni? ☺
Számtalan forrás található a jegygyűrű történelméről, a hozzá fűződő szokásokról, babonákról. Ezeket gyűjtöttem most egybe,
mert úgy gondoltam, egy ennyire fontos tárgy, melyet remélhetőleg egész életünkben viselünk, megér egy misét.
Jegygyűrűt már az ókorban is viseltek – állítólag Egyiptomból származik, és Nagy Sándor hintette el a Földgolyó ezen részén ezt a hagyományt.
Kezdetben papiruszból, majd bőrből, kelták például hajból is, mások kenderből, csontból, nemesfémekből készítették – ki miből.
A rómaiak például vasból is, ők véstek is bele, ez volt az első „gravírozott” karikagyűrű.
A gravírozásnak manapság nagy divatja van. Korábban bölcsességek, idézetek, ma dalszövegek, versek, dátumok, nevek, és egyéb kreatív vésetek kerülnek a karikagyűrűkbe.
Anagramma nevekből, a megismerkedés helyszínének koordinátái…
Idehaza kezdetben jegyajándékok és jegykendő jelezte a tranzakciót, azaz a házasulási szándékot. A vőlegény a mellényzsebébe, vállára tűzve hordott az esküvő napjáig.
A szertartáson ezt kötötték a menyecske fejére – „be lett kötve a feje”, és már nem járhatott hajadonfőtt. Ezzel jelezték más férfiembernek, hogy „félre innen ebugatta”!
A 19. században lett igazán felkapott a jegygyűrű. Amikor a házasulandó férfiak udvaroltak, gyűrűt ajándékoztak a kiszemeltnek. A lányok több gyűrűt is elfogadhattak.
Amikor aztán megtörtént a döntés, csak a kiválasztott, komoly szándékú udvarló gyűrűje maradt a lány bal kezének negyedik ujján, majd az esküvő napján átkerült az ellentétes oldalra.
Miért a bal kéz?
Már ha bal, mert egyes népeknél éppen a jobb (Németország, Ausztria…).
A Biblia azt mondja, a jobb az áldott oldal, ezért kell a gyűrűt ott viselni. Ez a vélekedés, mármint hogy a bal oldali kéz „rossz”,
itthon is tetten érhető, hiszen még a múlt század második felében is előfordult, hogy a balkezeseket akár testi erőszak árán is megpróbálták leszoktatni a balkezes írásról…
Csak spekuláció, de lehet, hogy míg nem volt biztos abban, hogy a frigy létrejön, a „rosszabbik” kézen viselték a mátkagyűrűt, ami aztán az esküvőn átkerült a „jó”, a jobb oldalra.
Személy szerint azt gondolom legtöbbünk jobbkezes, és leginkább csak a praktikum miatt került a bal kézre az eljegyzési gyűrű.
Miért éppen a gyűrűs ujj?
A fáma szerint azért, mert réges-régen úgy gondolták, ebben az ujjban ér véget egy szívből kiinduló fontos ér. Hogy máshogy lehetne jobban kifejezni azt, hogy szeretem a másikat,
minthogy gyűrűt húzok a „szívér” végére?
A középső ujjon sem volt ildomos viselni, ugyanis az volt a „becstelen ujj”. A görögök, rómaiak a feltartott középső ujjal a megvetésüknek adtak hangot, illetve ujjat.
Persze koronként és kultúránként más és más értelme, jelentősége lehet annak melyik kézen, ujjon hordták a kísérőgyűrűt, karikagyűrűt.
Kísérőgyűrű vs. karikagyűrű?
Nem egy és ugyanaz. Amikor a jegyajándékot a jegygyűrű váltotta fel, a vőlegény mátkagyűrűt, kísérőgyűrűt adott a menyasszonynak.
Aztán amikor lejárt a kitűzött jegyesség ideje, beszerezték a többnyire egyforma karikagyűrű-párt.
Bal kéz vagy jobb kéz, anyacsavar vagy gyémántos huszonnégykarátos, mindegy! A lényeg, hogy legyetek nagyon boldogok!
Gyertek el az esküvő kiállításra, és millióféle esküvői ékszer, jegygyűrű közül válogathattok!