Szabad egy táncra? Menyasszonytánc, menyecsketánc
Az esküvő, illetve a lakodalom forgatókönyvének utolsó, szimbolikus momentuma a menyasszonytánc majd a menyecsketánc. A modern esküvők zöme is ragaszkodik ehhez a hagyományhoz. A két jelképes táncot illetően kétség nem fér a sorrendhez, hiszen menyecskéből lesz az asszony. Honnan származik ez a szokás, mely írott és íratlan regulák jellemzik?
A menyasszonytánc és a menyecsketánc eredete
A (hófehér) menyasszonyi ruha az érintetlenséget, tisztaságot jelképezi – napjainkban is. Anno a menyasszony egyik legnagyobb értéke a „becsülete”, azaz a szüzessége volt. Jelentős kutyaszorítóba került az az asszony, akinek „folt esett a becsületén”, vagyis a nászéjszaka után közszemlére kitett lepedőjén nem éktelenkedett vérfolt – bizonyítandó ezzel a nász előtti ártatlanságát. Ne essünk tévedésbe: a házasság előtti szerelmeskedés abban az időben sem volt ritka, így a „bizonyítékok” hitelessége erősen megkérdőjelezhető volt. 😉
Igazán kínos szituációba akkor került az új asszony, ha a szüzesség elvesztése nem járt vérzéssel (volt, van ilyen), és az esküvő előtt valóban nem volt az urával közelebbi kontakt.
Summa summarum, a piros, vörös, bordó menyecskeruha színe a nászt követő „első vérre” utal.
Menyasszonytánc, menyecsketánc – forgatókönyv
A menyasszonytánc éjfél előtt zajlik. A vőfély, násznagy, ceremóniamester vagy ezek híján egyéb koordinátor (általában a keresztszülő) fülsiketítő zajt csapva vezeti táncba az arát. A lábas, fedő fakanállal történő kongatása, csépelése közben teli torokból kiabálja (hogy túlharsogja saját zenebonáját): „eladó a menyasszony”. Ezzel kezdetét veszi a menyasszonytánc. A kikiáltót követi a násznép hierarchiája szerinti táncsorrend.
A menyecsketáncnak ára van: a pénz (manapság népszerű a sorsjegy) lábasban, kosárban, rostában gyűlik. Innen származik a rostapénz és rostatánc elnevezés – már kikoptak a használatból.
Tányér töretik, pénz szóratik, összesöpretik – dolgozzatok meg a jussért!
Az utolsó fordulót követően a férj a bugyellárisát bedobja a „közösbe”, majd – ha okos, óvatosan – földhöz vág egy tányért (távoltartandó a rossz szellemeket). Az asszony ölébe kapja a zsákmányt, őt az ifjú férj kapja ölébe, és asszonyostól, bevételestől elvonulnak.
Éjfél után térnek vissza, átöltözve – van, ahol a férj is átöltözik. Kezdetét veszi az első közös projekt: a korábban ripityára tört tányér darabjainak összesepregetése, összeragasztása, miközben a jólelkű násznép folyamatos aprópénzesővel honorálja a fáradtságot. Természetesen ezt is közösen kell összegyűjteni, hogy a későbbikben ne szűkölködjenek bőségben, megértésben, együttműködésben. Tréfásabb lelkületű rokonok előszeretettel rugdossák szét a forintokat.
A menyecsketánc helyett mostanság sokan gyertyafénykeringőre váltanak, ami igazán szép és bensőséges esküvői esemény. Ennek is megvan a maga forrása: egyes vidékeken a vőfély és/vagy a násznép gyertyát tartott a kezében (legalább addig nem zajongott).
A menyecskeruha „dress code-ja”
A tradicionális menyecskeruha a piros-fehér babos ruha. Egyáltalán nem kötelező követni a „kötelező viseletet”, de ha adtok a hagyományokra, mindenképpen ajánlott.
A menyasszonytánchoz a menyasszonyi ruha dukál, a menyecsketánchoz pedig a menyecskeruha. Utóbbinál kívánatos a piros (lásd a tánc eredeténél a magyarázatot), bordó. Itt már az új asszony és új ember van jelen, ezért nevezik újasszony és újember táncnak.
Jótanács: az abroncsos menyasszonyi ruha pompás, de ha szeretnéd magad az esküvőd utolsó pár órájában komfortosabban érezni, a menyecskeruha semmiképpen ne legyen abroncsos. Már csak azért sem, mert stílusidegen.
Természetesen a menyecsketánc is az aráról, a feleségről, rólatok szól, ezért abba öltözz, amiben jól érzed magad. Lehet estélyi ruha, koktélruha, kosztüm-jellegű menyecskeruha – a lényeg, hogy ne érezd magad feszélyezve, és minél könnyebb legyen a násznép ezerféle tánctechnikáját túlélni. 🙂
Egyes tájegységeknél a tájegységre jellemző népviselet dívik.
Illik előre bejelenteni!
Ha az esküvőn menyecske vagy menyasszonytánc is lesz, illik közölni a meghívottakkal, hogy ne érje őket váratlanul.
Menyasszonyi ruha, menyecskeruha dömping az esküvő kiállításon
Ne bízzátok a véletlenre! Látogassatok el az Őszi Esküvő Kiállításra! Itt nem csak a mesebeli esküvői ruha, menyasszonyi ruha, hanem a hozzád illő menyecskeruha is meglesz! Szolid, dögös, rafinált vonalú, modern vagy egyedi, teljesen hagyományos menyecskeruhák tömkelege között válogathatsz, a kiállítók hada lesi a kívánságaitokat!